:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: WYPISYWANIE RECETP
PostWysłany: 02 Gru 2011 18:28 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Często narzekamy, że kształcenie podyplomowe kosztuje nas ogrom wyrzeczeń: czasu i pieniędzy, a po jego ukończeniu nie mamy żadnych dodatkowych praw. Takim prawem mogłoby być zdolność do zlecania środków farmakologicznych.
Przykładem mogą być opatrunki specjalistyczne dla specjalistek pielęgniarstwa chirurgicznego, opieki długoterminowej itp. Nikt nie mówi o przepisywaniu leków, bo to należy do lekarza, ale produktów leczniczych do użycia których pielęgniarka z odpowiednimi kwalifikacjami ma prawo (na razie w teorii).

PostWysłany: 05 Sty 2012 10:38 

Dołączenie: 29 Cze 2010 12:04
Ta dyskusja pokazuje nasz polski pielęgniarski problem - nie umiemy dyskutować, nie umiemy szanować faktu, że druga osoba może mieć inne zdanie. Dlaczego od razu wrogość, gdy pojawia się inny pogląd na sprawę? Dlatego nie potrafimy w Polsce osiągnąć wiele dla naszego zawodu, bo do tego potrzeba jedności - solidarności, mimo różnych poglądów.
Co do wypisywania recept, to uważam, że w Polsce póki co, mogłoby to być wykorzystane przeciw nam. W krajach, gdzie to wprowadzono, np w Szwecji, pielegniarstwo wygląda inaczej, od lat pielęgniarki są bardziej samodzielne i znają swoją wartość. Nie znaczy to jednak, że idea mi się nie podoba. Szczególnie dotyczy pracy w środowisku, w opiece długoterminowej. Ułatwiłoby to życie i pacjentom i samym pielegniarkom, które zgodnie z własną koncepcją mogłyby np leczyć odleżyny.
Na chwilę obecną są chyba jednak ważniejsze problemy w polskim pielęgniarstwie... Choćby integracja zawodowa, której nie mogą się powstydzić lekarze - oni razem wiele osiągają....

PostWysłany: 05 Sty 2012 10:49 

Dołączenie: 29 Cze 2010 12:04
Fragment wywiadu z Grażyną Rogalą-Pawelczyk, z tą wypowiedzią zgadzam się w 100 %:
Resort zdrowia pracuje nad przepisami, które pozwolą pielęgniarkom wypisywać recepty na środki pomocnicze, np. pieluchomajtki czy opatrunki. A jak się pani odnosi do pomysłu prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, do którego zresztą sama pani należy, aby pielęgniarki mogły wypisywać recepty na leki?
Przede wszystkim to dobrze, że pielęgniarka będzie mogła wypisywać recepty na środki pomocnicze. Bo np. jeśli opiekuje się obłożnie chorym w środowisku, jeździ do niego stale, to nie ma potrzeby, aby co miesiąc pojawiał się u niego lekarz tylko po to, by wypisać receptę. Z całą pewnością ułatwi to pracę pielęgniarki z pacjentem, przyczyni się do lepszej jakości opieki. Mam jednak pewne wątpliwości co do wypisywania, powtarzania "rutynowych" leków. Recepta nie jest tylko papierem, po który pacjent idzie do gabinetu, i nie powinna być wystawiana rutynowo. Lekarz ma przecież zbadać chorego i ewentualnie się zastanowić, czy np. nie należy mu zmienić leków. Wydaje mi się, że pielęgniarka nie jest przygotowana do tego, aby wypisywać recepty, nawet cyklicznie, przewlekle chorym pacjentom. Głównie dlatego, że ona ma inne priorytety, gdyż musi się skupić na pielęgnacji pacjenta, i w tej dziedzinie ma już wystarczająco dużo obowiązków.

Jednakże w wielu innych krajach, np. USA, Kanadzie czy nawet Botswanie, pielęgniarki wypisują już recepty, co podobno zmniejsza kolejki w przychodniach.
Tam jest inny system. Na przykład w USA pielęgniarka ma określony, wąski zakres zadań i w tych granicach się porusza, a poziomów pielęgnowania i pielęgniarek na różnych stanowiskach i o różnych uprawnieniach jest sporo. Nie jestem pewna, czy odwoływanie się do amerykańskich wzorów w polskich warunkach, wobec niedoborów pielęgniarek i znacznego obciążenia pracą, jest w tej chwili właściwe. Obyśmy czasem nie dołożyli sobie zadań, które spowodują, że pacjent będzie zaniedbany w sferze pielęgnacji, stanie się dodatkiem do wypisywanych przez pielęgniarki recept. Ale nie mówię kategorycznie nie. Wszystko jest do rozważenia i ustalenia zgodnie z prawem i dla dobra oraz bezpieczeństwa pacjentów, pielęgniarek i położnych. Interes obu stron musi być chroniony.

PostWysłany: 09 Sty 2012 19:54 

Dołączenie: 24 Lis 2009 12:21
Jestem za zmianą obowiązków pielęgniarki w zależności od kwalifikacji,ukończonych studiów,odbytych kursów czy specjalizacji,tyle że droga do tego bardzo długa,nie wiem czy niemożliwa.Jak napisała któraś z poprzedniczek -niezależnie od podnoszonych kwalifikacji nasze obowiązki i często też wynagrodzenie pozostają właściwie bez zmian.Po co zatem się uczyć ?!Jeśli po zostaniu specjalistką pewne moje podstawowe obowiązki zmniejszyłyby się to nie miałabym nic przeciw wypisywaniu recept (na leki związane z pielęgnowaniem chorego) zgodnie z dziedziną swojej specjalizacji, jeśli zdobyłabym takowe uprawnienia i nie po to żeby odciążyć lekarzy.Tylko,że w polskim pielęgniarstwie wydaje mi się bardzo utopijne sądząc po zmianach które do tej pory zaszły.Pozdrawiam!

PostWysłany: 12 Sty 2012 08:25 

Dołączenie: 06 Sie 2009 09:19
ja jeszcze proponuje żeby p Buczkowska i p Gardias wystąpiły o zapis w ustawie pozwalający wypisywać akty zgonów to już lekarze będą zadowoleni w pełni. W/W panie zajmują się tym co nie potrzeba. nie widzą problemu niskich zarobków ( dla nich to nie problem bo świetnie zarabiają), nie widzą braku pielęgniarek i masowej migracji za chlebem. tymi problemami powinny sie panie zająć, aby Polska pielęgniarka żyła godnie a nie wegetowała i biegała z pracy do pracy

PostWysłany: 14 Sty 2012 14:50 

Dołączenie: 23 Lip 2011 21:01
Szanowne Koleżanki, rozdmuchujemy temat, który wydaje mi się rozdmuchania wart nie jest. Pielęgniarka z tytułem specjalisty, ma bardzo szeroki zakres możliwości - chociażby wypisywania skierowań na podstawowe badania laboratoryjne - czy ten zapis jest akceptowany przez lekarzy i wykorzystywany przez Koleżanki chociażby z POZ?? obawiam się, że jednak nie. Wielokrotnie spotkałam się, że Koleżanka z tytułem Specjalisty, pytała lekarza, czy może podłączyć tlen, albo wykonać pomiar glukozy. To jest w zakresie kompetencji każdej Pielęgniarki! Jeszcze jedno Drogie Koleżanki: każda z NAs, która ukończyła kształcenie Specjalizacyjne, otrzymała tytuł : SPECJALISTA PIELĘGNIARSTWA>..... a nie SPECJALISTKA - mi osobiście, słysząc określenie specjalistka, nasuwa się dokończenie zdania - od siedmiu boleści. Same sobie umniejszamy rangę naszego zawodu. Jesteśmy SPECJALISTAMI w określonej dziedzinie. NA Panią Doktor nikt nie woła laryngolożka, ginekolożka... brzmi śmiesznie, i niekompetentnie.
Jeśli zaś chodzi o recepty - wypisywanie recept na pieluchomajtki, opatrunki do leczenia odleżyn, a nawet maści do tego celu potrzebne - jestem za. Jeśli tylko ułatwi to pracę Pielęgniarce w środowisku, dlaczego nie?
Pozdrawiam serdecznie
Specjalista Pielęgniarstwa Neonatologicznego:)

PostWysłany: 13 Lut 2012 21:25 

Dołączenie: 13 Lut 2012 21:23
Dzień dobry :)

PostWysłany: 08 Cze 2012 21:20 
wiolaOIOM napisał(a):
Gdzieś moja poprzedniczka (post wyżej) zatraciła kontakt z rzeczywistością! Ukończyłam i studia, i specjalizację, ale dla mnie nie jest zaszczytem wypisywanie recept za lekarza!!! Nie tak widzę prestiż, szacunek i (popularne) docenianie nas za naszą CIĘŻKĄ pracę. Jakbym słyszała wypowiedź LALECZEK Z IZB PIELĘGNIARSKIECH :?: :!: :roll: :roll: :roll:
No cóż, każdy ma prawo do własnego zdania, a tym samym do własnej oceny zaszczytu w postaci wypisania recepty.

Pozdrawiam i te zaszczycone nowym zadaniem, i te, którym nie podoba się zmniejszanie pracy lekarzom kosztem pielęgniarek.

Ja osobiście nie czuje się gorsza od lekarzy-nie doktorów,bo tego tytułu,aż tak wielu nie ma.Wystawianie recept przez pielęgniarki bylo by dobre dla pacjentów.Trzeba w końcu uświadomić sobie,że pielęgniarki są bardzo dobrze wyształcona kadrą medyczną i nie idziemy w cieniu lekarza,ale z nim współpracujemy,a nie rywalizujemy.Nie miasła bym nic przeciwko wypisywaniu recept mając takie uprawnienia.

PostWysłany: 25 Mar 2014 16:50 

Dołączenie: 21 Lut 2013 21:57
Temat powraca jak bumerang. Znowu jest propozycja aby pielęgniarki w zakresie swoich obowiązkow miały uprawnienia do wystawiania recept, które są przedłużeniem leczenia specjalistycznego. Moje drogie proszę zwrócić uwagę, że mówi się o wystawianiu a nie wypisywaniu recept. Wystawiając recepty to my podpisujemy się pod tym zaleceniem biorąc rownież odpowiedzialność za to. Jeśli ktoś mówi, że pielęgniarki nie są do tego przygotowane to jest śmieszny. to przecież my obserwujemy pacjenta zbieramy dokładny wywiad dlatego wystawienie recept to naprawde dla nas żadna trudność. Po co tyle tat się uczymy. Farmakologia i inne przedmioty do tej pory na nic nam nieprzydatne może nareszcie znajdą uzasadnienie w naszej edukacji. Może nareszcie pielęgniarka z opieki długoterminowej lub środowiskowa przestanie prosić lekarza o przedłużenie recepty a tak naprawdę to o przystawienie swojej pieczątki bo nasza jeszcze do niczego nam sie nie przydaje. Ja jestem za wystawianiem recept a pozbyciem się zadań higienicznych przy pacjentach, ktore mogą robic opiekunki bądź inna pomoc pielęgiarska. Pozdrawiam :)

PostWysłany: 05 Kwi 2014 20:30 

Dołączenie: 08 Lis 2010 16:20
Poczytajcie o tym tutaj: http://biznurse.pl/samodzielnosc-zawodo ... i-i-cienie

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości