:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Regulamin forum


1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 16 Paź 2009 17:10 
Offline

Dołączenie: 09 Mar 2009 19:14
Posty: 13
1.
I.
Kobieta, lat 80, samotna, mieszkająca na wsi w bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych nie spełniających podstawowych wymogów sanitarnych, do oddziału opieki długoterminowej przyjęta z powodu rozległych zakażonych ran owrzodzeniowych podudzi połączonych ze znacznym obrzękiem dolnych odcinków nóg oraz stwierdzonych znacznych deficytów w samoopiece.

1. Rany owrzodzeniowe podudzi są skutkiem:
 Zaburzonego krążeniem żylnym i zastojem chłonki w kończynach dolnych.

2. Które z wymienionych objawów nie występują przy owrzodzeniu żylakowatym podudzia?
 Znaczne miejscowe obniżenie temperatury ciała i zanik tętna obwodowego.

3. Który z wymienionych sposobów terapii nie jest odpowiedni dla leczenia owrzodzenia żylakowatego podudzi w opisanym przypadku?
 Odkażanie rany roztworami jodyny na spirytusie, osuszanie i zabezpieczanie przy pomocy jałowych opatrunków gazowych, wyższe ułożenie kończyny.

4. Przy miejscowym leczeniu ran należy pamiętać o możliwości wystąpienia reakcji alergicznej opóźniającej proces leczenia, który z wymienionych preparatów nie zalicza się do najczęstszych alergenów?
 Sól fizjologiczna.

5. Przy miejscowym leczeniu ran należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu rany i jej okolic. Którego z wymienionych preparatów nie zaleca się do oczyszczania okolic ran w opisanym przypadku?
 D. Mydło PH 5,5

2.
I.
Pacjent lat 75 po przebytym złamaniu kości udowej, otyły i mało aktywny fizycznie. Do oddziału przyjęty w związku z zakrzepowym zapaleniem żył głębokich uda lewego. Chora noga jest bardzo obrzęknięta. Chory ma gorączkę i skarży się na silny ból.

1. Które z wymienionych objawów są symptomem zakrzepowego zapalenia żył głębokich?
 Masywny obrzęk uda i podudzia, zimna i centkowana stopa, tętno na stopie niewyczuwalne, skóra chorej kończyny bardzo napięta i tkliwa.

2. Zakrzep żylny może być przyczyną:
 Zatoru płuc.

3. Które z poniższych stwierdzeń jest prawidłowe?
 Zakrzep żylny może być przyczyną wystąpienia zatoru płuc, dlatego wskazane jest bezwzględne przestrzeganie reżymu łóżkowego.

4. Który ze sposobów ułożenia chorego jest właściwy?
 Cała noga w pozycji uniesionej ułożona na szynie Brauna.

5. Które z wymienionych czynników nie należą do czynników ryzyka zakrzepicy żył głębokich?
 Zaburzenia w przyswajaniu witaminy K.3.
I.
Chora lat 70, samotna, mieszka na wsi w warunkach nie spełniających podstawowych wymogów higienicznych. W domu brak bieżącej wody i toalety. Do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego przyjęta z rozpoznaniem przewlekłej niewydolności żył głębokich powikłanej owrzodzeniem żylaków obu podudzi. Rany obejmują dużą powierzchnię ale są płytkie i niezakażone. U chorej, z powodu demencji, występuje znaczne ograniczenie zdolności do samoopieki.

1. Które z wymienionych objawów nie są symptomem przewlekłej niewydolności żył głębokich?
 Bardzo dotkliwe dolegliwości bólowe także w fazie spoczynku.

2. Który z wymienionych sposobów postępowania terapeutycznego w opisanym przypadku jest niewłaściwy?
 Noszenie ciepłych skarpet, ograniczenie chodzenia do minimum, podawanie leków przeciwzapalnych.

3. Które z poniższych stwierdzeń jest prawidłowe?
 Wskutek ucisku żył powierzchownych kończyn dolnych zwiększa się szybkość przepływu żylnego w żyłach głębokich.

4. Który z wymienionych sposobów postępowania, w opisanym przypadku, nie ma wpływu na ograniczanie skutków przewlekłej niewydolności żył głębokich?
 Usunięcie operacyjne żylakowato zmienionych naczyń.

5. Która z wymienionych zasad postępowania jest najistotniejsza w leczeniu owrzodzeń żylaków podudzi w opisanym przypadku?
 Zmniejszenie obrzęku limfatycznego poprzez stosowanie elastycznej kompresji


4.
I.
Pacjent lat 75 po przebytym złamaniu kości udowej, otyły i mało aktywny fizycznie. Do oddziału przyjęty w związku z zakrzepowym zapaleniem żył głębokich uda lewego. Chora noga jest bardzo obrzęknięta. Chory ma gorączkę i skarży się na silny ból.

1. Które z wymienionych objawów są symptomem zakrzepowego zapalenia żył głębokich?
 Zajęta procesem chorobowym część nogi jest zaczerwieniona, gorąca i bolesna.

2. Zakrzep żylny może być przyczyną:
 Zatoru płuc.

3. Które z poniższych stwierdzeń jest prawidłowe?
 Zakrzep żylny może być przyczyną wystąpienia zatoru płuc, dlatego wskazane jest bezwzględne przestrzeganie reżymu łóżkowego.

4. Który ze sposobów ułożenia chorego jest właściwy?
 Cała noga w pozycji uniesionej ułożona na szynie Brauna.

5. Które z wymienionych czynników nie należą do czynników ryzyka zakrzepicy żył głębokich?
 Zażywanie preparatów zawierających estrogeny.

5.
I.
Mężczyzna lat 68, z rozpoznanym parkinsonizmem pierwotnym, przyjęty do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego ze szpitala. Przyczyną hospitalizacji było zapalenie płuc. Pacjent ma drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniową, chodzi z ogromnym trudem i tylko przy pomocy dwóch osób, ma bardzo duże trudności z przełykaniem pokarmu. Chory ogólnie jest wyniszczony. W okolicy kości ogonowej płytka, zakażona rana odleżynowa III stopnia o średnicy 8 centymetrów. Pacjent nie trzyma moczu i stolca. Mowa jego jest niezrozumiała a nastrój depresyjny. Pacjent z własnej inicjatywy nie porusza się i nie nawiązuje kontaktów z otoczeniem.

1. Który z wymienionych sprzętów jest zbędny w pielęgnacji opisanego chorego?
 Chodzik wyposażony w uchwyty z gumowymi karbowanymi nakładkami i hamulce.

2. W związku z nietrzymaniem moczu znacznego stopnia w pielęgnowaniu tego chorego powinno się stosować:
 Założenie cewnika Foley`a.

3. W odżywianiu chorego należy przestrzegać:
 Różnorodności składników pokarmowych podawanych w postaci półpłynnej.

4. W leczeniu płytkiej, zakażonej rany odleżynowej III stopnia stosuje się:
 Oczyszczenie chirurgiczne, płukanie rany roztworem soli fizjologicznej, zakładanie opatrunków hydrożelowych, eliminację nacisku na ranę.

5. W leczeniu pierwotnego parkinsonizmu stosuje się:
 Leczenie objawowe połączone z podstawową aktywizacją psychoruchową

6.
Kobieta, lat 70, przyjęta do zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego w celu kontynuacji leczenia po hospitalizacji z powodu udaru mózgu. W dniu przyjęcia do zakładu stwierdzono prawostronny niedowład połowiczy, przykurcze, zaburzenia równowagi, chwiejność emocjonalną, afazję ruchową (znaczne upośledzenie zdolności mówienia) oraz zaburzenia w oddawaniu stolca (zaparcia) i moczu (nietrzymanie wysiłkowe II stopnia).

1. Charakterystycznym symptomem dla udaru mózgu jest:
 Porażenie połowicze ciała po stronie przeciwnej do półkuli gdzie wystąpiło uszkodzenie ogniskowe mózgu.
2. Którego z wymienionych sposobów ułożenia chorego z porażeniem nie należy stosować?
 Ułożenie na plecach.
3. W związku z wysiłkowym nietrzymaniem moczu II stopnia (mimowolne oddawanie moczu średnio nasilone) w pielęgnowaniu chorego powinno się stosować:
 D. Cewniki zewnętrzne (uridomy) lub duże wkładki urologiczne dla mężczyzn (kieszonki urologiczne).

4. W odżywianiu chorego należy przestrzegać:
 Różnorodności posiłków i podawania składników pokarmowych mających właściwości rozluźniające i zapobiegające zaparciom.

5. Który z wymienionych niżej zakresów edukacji rodziny, przed wypisaniem chorego do domu, jest najbardziej dla niego korzystny:
 Omówienie posiadanych umiejętności i stymulacji potencjalnych możliwości chorego w celu zapobiegania nadopiekuńczości
7.
Kobieta, lat 80, hospitalizowana od kilkunastu dni z powodu złamania szyjki kości udowej. Pacjentka skarży się na ból w pachwinie , ma skróconą, zrotowaną na zewnątrz nogę, która jest zbyt bolesna, aby nią poruszać. Z powodu ogólnego stanu zdrowia wykluczono zabieg operacyjny. Zastosowano stabilne unieruchomienie nogi i leżenie. Kobieta ma wysiłkowe nietrzymanie moczu średniego stopnia. Skarży się na bóle przy oddychaniu, duszność i męczący kaszel. Lekarz stwierdził zapalenie płuc.

1. Jakie jest prawidłowe ułożenie chorej w opisanym przypadku?
 Pozycja uniesiona lub półsiedząca z dobrze podpartymi plecami i ramionami, z ustabilizowaną chorą nogą, z uwzględnieniem konieczności odciążenia okolicy kości krzyżowej i zabezpieczenia chorego przed zsuwaniem się w dół łóżka, możliwie częsta zmiana pozycji.

2. W leczeniu zapalenia płuc w opisanym przypadku należy stosować:
 Farmakoterapię wspieraną gimnastyką oddechową i nacieraniem pleców rozgrzewającym olejkiem np. eukaliptusowo-mentolowym.

3. Z uwagi na stan chorej do bezpiecznego wykonywania czynności higienicznych należy używać:
 Zintegrowanego systemu do higieny osobistej (wanna plus podnośnik dostosowany do pozycji leżącej).

4. W związku z ryzykiem rozwoju odleżyn (nietrzymanie moczu, unieruchomienie, podwyższona temperatura, wyniszczenie organizmu) w pielęgnacji chorej powinno się stosować:
 Jednorazowe pieluchy o kształcie anatomicznym, normalne zabiegi higieniczne, dynamiczny materac przeciwodleżynowy, w miarę możliwości zmiany ułożenia.

5. W związku z nietrzymaniem moczu II stopnia (mimowolne oddawanie moczu średnio nasilone) w pielęgnowaniu pacjentki powinno się stosować:
 Pieluchy anatomiczne lub duże wkładki urologiczne, normalne zabiegi higieniczne i zabezpieczenie pościeli jednorazowymi podkładami chłonącymi.


8.
Mężczyzna w wieku 88 lat przyjęty do oddziału wewnętrznego z rozpoznaniem klinicznym: Zaostrzona przewlekła niewydolność krążenia (zastoinowa). Pacjent leżący.
Chory jest ogólnie wyniszczony, rysy twarzy zaostrzone. Występuje duszność spoczynkowa, duże obrzęki kończyn dolnych i sinica obwodowa. Chory słabo słyszy, źle widzi, nie kontroluje funkcji zwieraczy. W okolicy kości krzyżowej płytka, zakażona rana odleżynowa II stopnia.

1. Jakie jest prawidłowe ułożenie chorego w opisanym przypadku?
 Pozycja siedząca lub półsiedząca, plecy podparte poduszkami, ramiona lekko uniesione a przedramiona wsparte na podpórkach, pod pośladki podłożone kółko, podparte doły kolanowe, stopy wspierają o specjalne podpórki.
2. Dieta chorego powinna być:
 Bezsolna z ograniczoną ilością przyjmowanych płynów.

3. W celu ograniczenia duszności i poprawy oddychania stosuje się:
 Tlenoterapię.

4. W leczeniu płytkiej, zakażonej rany odleżynowej II stopnia stosuje się:
 Oczyszczenie chirurgiczne, płukanie rany roztworem soli fizjologicznej, zakładanie opatrunków hydrożelowych, eliminację nacisku na ranę.

5. W pielęgnacji, w związku z nietrzymaniem moczu i stolca, najważniejsze jest:
 Jak najczęstsze usuwanie wydalin i staranna pielęgnacja skóry.

9.
I. Kobieta lat 88 z rozpoznaną chorobą Alzheimera. Mieszka z rodziną. Ma znacznego stopnia zaburzenia pamięci, zdolności myślenia i zmysłu orientacji oraz ograniczoną zdolność do samoopieki. Wszystkie czynności dnia codziennego wykonuje przy pomocy innej osoby.

1. Który z wymienionych symptomów nie jest charakterystyczny dla choroby Alzheimera?
 Długotrwała koncentracja na nieistotnych szczegółach.

2. Zaznacz prawidłową charakterystykę objawów otępienia typu Alzheimerowskiego:
 Rozpoczynają się nagle, narastają w sposób powolny, postępujący i są nieodwracalne.

3. Celem głównym postępowania terapeutycznego jest:
 Opóźnienie pogłębiania się symptomów choroby.

4. Opieka nad chorym z chorobą Alzheimera w warunkach domowych powinna polegać na:
 Włączaniu chorego w życie rodzinne i ćwiczeniu umiejętności jeszcze istniejących.

5. W pielęgnacji, w związku z nietrzymaniem stolca, najważniejsze jest:
 Jak najczęstsze usuwanie wydalin i staranna pielęgnacja skóry.

10
Mężczyzna lat 80, ze znaczna demencją z lekkim niedowładem lewostronnym po przebytym udarze mózgu. Powiadomiono pracownika socjalnego, że osoba ta błąka się po klatce schodowej bardzo zaniedbana i niekompletnie ubrana.
Pracownik socjalny w trakcie odwiedzin stwierdził, że osoba jest zupełnie bezradna, ma duże deficyty w samoopiece i samopielęgnacji, od kilku dni żywiła się resztkami pożywienia wyszukiwanymi w śmietniku, ma niezabezpieczone rany owrzodzeniowe na podudziach. Mężczyzna jest samotny. Sąsiedzi twierdzą, że od kilku lat nikt go nie odwiedzał. Z powodu zaburzeń pamięci i orientacji co do miejsca i czasu wywiad socjalny jest bardzo utrudniony.

1. Które z niżej wymienionych świadczeń, wchodzących w zakres zadań własnych gminy, powinny być przyznane w opisanym przypadku?
 Skierowanie do Domu Pomocy Społecznej.

2. Które z niżej wymienionych świadczeń, wchodzących w zakres zadań obowiązkowych gminy, powinny być przyznane w opisanym przypadku?
 Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, do czasu uzyskania miejsca w Domu Pomocy Społecznej,

3. Które z niżej wymienionych świadczeń, wchodzących w zakres zadań zleconych gminie, powinny być przyznane w opisanym przypadku?
 Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych,

4. Które z niżej wymienionych zadań własnych gminy w zakresie ochrony, są najistotniejsze w opisanym przypadku?
 Kompleksowa, stała opieka z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

5. Które z niżej wymienionych zadań własnych powiatu w zakresie ochrony, są najistotniejsze w opisanym przypadku?
 Prowadzenie zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, który umożliwia stacjonarną opiekę i pielęgnację takich chorych w okresie oczekiwania na miejsce w domu pomocy społecznej
11.
I.
Młoda dziewczyna, lat 19, od 6 roku, po śmierci matki, wychowywana przez ojca alkoholika. Ma podstawowe wykształcenie. Nie wykazuje chęci do jakiejkolwiek aktywności społecznej i rodzinnej. Podejmuje się tylko dorywczych sezonowych prac, nie jest zainteresowana podjęciem stałej pracy. Pod naciskiem pracownika socjalnego zarejestrowała się jako osoba poszukująca pracy ale utraciła prawo do zasiłku. Zgłosiła się do pracownika socjalnego, opiekującego się jej rodziną, z powodu zajścia w ciążę. Jest bardzo bierna, zaniedbana i wychudzona. Ojciec przeznacza niemal wszystkie dochody na zakup alkoholu i urządzanie libacji.

1. Jakiego stopnia wsparcia wymaga wyżej opisana osoba?
 Stopień I – lekkie ograniczenie możliwości samodzielnej egzystencji. Potrzebuje okresowego nadzoru pracownika socjalnego, lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej, poradnictwa i edukacji prozdrowotnej oraz pomocy rzeczowej np. w postaci bonów na posiłki w wyznaczonej placówce.

2. Określ w ramach którego poziomu systemu ochrony zdrowia będą realizowane świadczenia przysługujące opisanej osobie?
 Poziom Pierwszy – podstawowa opieka zdrowotna.

3. Jakie, z niżej wymienionych, świadczenia określone ustawą o ubezpieczeniach zdrowotnych zapewnia Kasa Chorych opisanej osobie?
 Opiekę nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu, opiekę prenatalną nad płodem i opiekę nad noworodkiem.

4. Jakie świadczenia na rzecz zachowania zdrowia , zapobiegania chorobom i wczesnego wykrywania chorób, zapewnia Kasa Chorych opisanej osobie?
 Przeprowadzenie okresowych badań profilaktycznych kobiet w ciąży.

5. Jakiego rodzaju, z niżej wymienionych, świadczenia zdrowotne, określone ustawą o zakładach opieki, powinna uzyskać nieodpłatnie opisana osoba?
 Opieka nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem,

12
12. Postawa partnerska wobec chorego zakłada, że:
 chory jest strona w dialogu, w którym bierze się pod uwage jego opinie

13
13. Zmysłem, który najdłużej pozostaje nie zmieniony u osób w podeszłym wieku jest:
 dotyk,
14
14. Czynnikiem zabezpieczającym przed wypaleniem zawodowym jest:
 aktywne wyrażanie i analiza własnych uczuć

15
15. Sytuacja lekarza, w której musi dokonać wyboru pomiędzy 2 celami ocenianymi jednakowo negatywnie, np.; informować czy nie informować pacjenta o jego nieuleczlnej chorobie „ jest charakterystyczna dla:
 konflilktu motywacyjnego typu unikanie – unikanie


16.

W przypadku, kiedy chory po otrzymaniu negatywnych informacji dotyczących złego stanu zdrowia zaprzecza, niedowierza, rozbudowuje nierealne nadzieje, personel medyczny powinien;
 pozostać z boku na pozycji obserwatora i zachować dystans

Opis sytuacji nr 17

Pacjent Bogdan R . po amputacji kończyny dolnej prawej powyżej stawu kolanowego z powodu zmiażdżenia urazowego. Pacjent leczony od wielu lat z powodu nadciśnienia tętniczego.

1.Kikut udowy ma tendencję do nawykowego ułożenia?
 W odwiedzeniu i zgięciu w stawie biodrowym

2.Bandażowanie kikuta uda należy prowadzić:
 Do momentu zaprotezowania

3. Chory z okresowymi skokami ciśnienia – czy zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia ogólnouspawniające rozpoczynamy:
 Przed zaprotezowaniem, kiedy chory przebywa jeszcze w oddziale zabiegowym


Opis sytuacji nr 18.

Kobieta lat 69 przyjęta na oddział w nocy z obniżonym napięciem mięśniowym w lewej kończynie górnej oraz lewej kończynie dolnej. Występują zaburzenia oddawania moczu. Odruch Babińskiego dodatni.

1.Stan kliniczny pacjentki może wskazywać:
 Uraz kręgosłupa w odcinku szyjnym

2.W wyniku zatrzymania moczu należy:
 Wykonywać cewnikowanie 2-3 razy na dobę

3.Stan chorej może świadczyć o:
 Zakrzepie tętnicy mózgu

Opis sytuacji nr 19

Chory lat 55 z wylewem miąższowo- podpajęczynówkowym (z obecnością krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym). Kontakt z chorym zaburzony- splątany.
U chorego wystąpiło zatrzymanie oddawania moczu.

1.Usprawnienia ruchowe-czynne należy rozpocząć:
 Jak najwcześniej po odzyskaniu świadomości

2. Co może być przyczyną bezpośrednią stanu chorej:
 Tętniak na tle wady wrodzonej

3.Regulowanie czynności pęcherza moczowego będzie polegało na:
 Cewnikowania w razie potrzeby

Opis sytuacji nr 20

Chory lat 65 przebywający na oddziale rehabilitacyjnym, po przebytym 2
miesiące temu udarze mózgu z powodu zatoru tętnicy środkowej mózgu. Obecnie z niedowładem połowiczym prawostronnym znacznego stopnia. U pacjenta występują zaburzenia wyższych czynności nerwowych.


1.Jakiego rodzaju zaburzenia mogą wystąpić u chorego :
 Zaburzenia praksji, mowy, agnozji

2. U chorego stwierdza się aleksję, jest to:
 A.Niemożność czytania

3. Zapobiegając nieprawidłowemu ustawieniu kończyny dolnej zalecam:
 Zaopatrzenie w but z podwyższoną cholewką


Opis sytuacji nr 21

Kobieta lat 50 z rozpoznaniem hemiplegia prawostronna , odleżyny, nadciśnienie tętnicze I, cukrzyca II , wymaga stałej kontroli lekarskiej i intensywnej opieki pielęgniarskiej.

1.Co oznacza hemiplegia:
 Porażenie połowicze po udarze mózgu

2. Które z podanych zaburzeń może występować u chorej:
 Zaburzenia mowy

3. Która z podanych niżej metod rehabilitacji będzie najistotniejszą w w/w przypadku:
 B. Balneoterapia

Opis sytuacji nr 22

Chory lat 50 przebywa w oddziale neurologii z powodu hemiplegii pochodzenia zakrzepowego. Ciśnienie krwi w normie. Temperatura ciała prawidłowa. W drugim tygodniu pobytu chorego w oddziale po dotychczasowej stabilizacji neurologicznej pojawiły się zaburzenia mowy:
1.Wskazaniem do zwiększonej ostrożności lub opóźnienia okresu
uruchomienia może być:
 Ostra zakrzepica żył głębokich

2. O czym może świadczyć pojawienie się zaburzeń
mowy u chorego:
 Niedotlenieniu mózgu i nasileniu deficytów neurologicznych

3.Chory ma tendencje do zachłystywania się w trakcie spożywania
posiłków, należy zwrócić uwagę na spożywanie :
 B. Napojów


Opis sytuacji nr 23
Pacjentka lat 83 z zespołem otępiennym. W 70-tym roku życia przebyła udar mózgowy. Chora z chorobą wieńcową i cukrzycą insulinowa. Deficyty w przestrzeganiu zmysłowym. Przebywa w zakładzie opieki długoterminowej.

1.Jakie barwy powinny przeważać w otoczeniu pacjentki:
 Zielone i niebieskie
2. Czego należy unikać w organizacji otoczenia pacjentki:
 Błyszczących mebli (szkło, winyl)
3. W usprawnianiu rehabilitacyjnym skupiamy się przede wszystkim na:
 Terapii zajęciowej
Opis sytuacji nr 24
Chory lat 55 z niedowładem połowiczym, 2 tydzień na oddziale neurologii. Stan ogólny ustabilizowany. Chory ma założony cewnik na stałe. Kontakt słowny z pacjentem utrudniony, mowa bełkotliwa. Chory wstępnie pionizowany.

1.Który z podanych czynników uważa się za niekorzystny w rokowaniach po udarze:
 Zaburzenia w sferze poznawczej ( min.afazja)
2. Mała aktywność pacjenta w terapii może wypływać z:
 Afazji
 Depresji
 Amnezji
 Dyzartrii
3. Z jakim rodzajem udaru mamy do czynienia:
 Udar w obrębie prawej półkuli mózgu
25
1. Polityka rodzinna ujmowana jako polityka explicite oznacza:

 zastosowanie instrumentów w ramach polityk szczegółowych, mających wpływ na warunki życia i funkcjonowanie rodzin
26
1.Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za społeczny wówczas, gdy:
 osoby podlegające temu obowiązkowi zgłoszone zostaną do NFZ i opłacą składki w terminie i na zasadach określonych ustawą,

27.
1. Ustrój zakładu opieki zdrowotnej oraz inne sprawy, nie uregulowane w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, określa:
 statut
28
3. Zasada „ solidaryzmu społecznego ‘ oznacza:
 ponoszenie kosztów świadczeń zdrowotnych przez ogół ubezpieczonych, równy dostęp do świadczeń dla ubezpieczonych , składka ma charakter redystrybucyjny
29.
Promocja zdrowia według dokumentu „ Karta Ottawska „ oznacza:
 proces umożliwiający każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na jego zdrowie
30.
Celem programu działań Wspólnoty Unii Europejskiej w obszarze zdrowia publicznego na lata 2003-2008 jest:
 promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, poprawa informacji i wiedzy ( budowa baz danych), zwiększenie zdolności szybkiego reagowania w sposób skoordynowany na zagrożenia zdrowotne

II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr1

Uzasadnienie odpowiedzi:
Owrzodzenia żylakowate występują zazwyczaj na przyśrodkowej lub bocznej powierzchni podudzi. Przyczyną jest niewydolność powierzchniowych naczyń żylnych, zaburzone krążenie i zastój chłonki. Wokół owrzodzenia obrzęk i przebarwienia.
((Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 45)
(MSD Podręcznik Geriatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999, str. 1364)

1.B. Rany owrzodzeniowe podudzi są skutkiem zaburzonego krążeniem żylnym i zastojem chłonki w kończynach dolnych.

2.C. Przy owrzodzeniu żylakowatym podudzia nie występuje znaczne miejscowe obniżenie temperatury ciała i zanik tętna obwodowego.

3.D. Dla leczenia owrzodzenia żylakowatego podudzi, w opisanym przypadku, nie jest właściwe odkażanie rany roztworami jodyny na spirytusie, osuszanie i zabezpieczanie przy pomocy jałowych opatrunków gazowych.

4.C. Reakcji alergicznych nie wywołuje sól fizjologiczna.

5.D. Do oczyszczania ran w opisanym przypadku nie zaleca zwykłego mydła toaletowego jako zbyt drażniącego i przesuszającego skórę.


II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr2

Uzasadnienie odpowiedzi:
W zakrzepowym zapaleniu żył niewydolność żylna jest powikłana wykrzepianiem krwi i tworzeniem się niekiedy masywnych skrzeplin. Rokowanie jest bardzo poważne ze względu na ryzyko wystąpienia zatoru. Głównym celem leczenia jest zapobieganie zatorowi płuc i przewlekłej niewydolności żylnej
((Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 46, 124)
(MSD Podręcznik Geriatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999, str. 578)

1.C. Symptomami zakrzepowego zapalenia żył głębokich są: masywny obrzęk uda i podudzia, zimna i centkowana stopa, tętno na stopie niewyczuwalne, skóra chorej kończyny bardzo napięta i tkliwa.

2.B. Zakrzep żylny może być przyczyną zatoru płuc.

3.A. Prawidłowe jest stwierdzenie zakrzep żylny może być przyczyną wystąpienia zatoru płuc, dlatego wskazane jest bezwzględne przestrzeganie reżymu łóżkowego.

4.A. Właściwe jest ułożenia całej kończyny w pozycji uniesionej na szynie Brauna.

5.C. Zaburzenia w przyswajaniu witaminy K nie należą do czynników ryzyka zakrzepicy żył głębokich.


II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr 3

Uzasadnienie odpowiedzi:
Przewlekła niewydolność żył głębokich to zespół objawów po przebytej zakrzepicy, którego istotą jest trwałe zniszczenie aparatu zastawkowego żył głębokich i łączących kończyn dolnych. Objawy to przewlekły obrzęk narastający pod koniec dnia, przebarwienie skóry wokół kostki, dermatoza, świąd, owrzodzenia. Podudzie jest stale obrzmiałe i twarde. Rzadko występują dolegliwości bólowe.
(Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 46, 124;
MSD: Podręcznik Geriatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999, str. 586;
Stenger, Eibl-Eibesfeldt/Kessler: Opatrunki Urban & Partner, Wrocław 1999, str. 68)

1.B. Bardzo dotkliwe dolegliwości bólowe także w fazie spoczynku nie są symptomem przewlekłej niewydolności żył głębokich.

2.D. Ograniczenie chodzenia do minimum i podawanie leków przeciwzapalnych nie jest właściwym sposobem postępowania w opisanym przypadku.

3.A. Prawidłowe jest stwierdzenie: „Wskutek ucisku żył powierzchownych kończyn dolnych zwiększa się szybkość przepływu żylnego w żyłach głębokich”.

4.D. Usunięcie operacyjne żylakowato zmienionych naczyń w wyniku przewlekłej niewydolności żylnej jest bezcelowe, ponieważ patogeneza ich powstawania jest ściśle związana z nadciśnieniem w układzie żył głębokich

5.A. Najistotniejsza w leczeniu owrzodzeń żylaków podudzi w opisanym przypadku jest zmniejszenie obrzęku limfatycznego poprzez stosowanie elastycznej kompresji.

II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr4.

Uzasadnienie odpowiedzi:
W zakrzepowym zapaleniu żył niewydolność żylna jest powikłana wykrzepianiem krwi i tworzeniem się niekiedy masywnych skrzeplin. Rokowanie jest bardzo poważne ze względu na ryzyko wystąpienia zatoru. Głównym celem leczenia jest zapobieganie zatorowi płuc i przewlekłej niewydolności żylnej
((Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 46, 124)
(MSD Podręcznik Geriatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999, str. 578)

1.C. Symptomami zakrzepowego zapalenia żył głębokich są: masywny obrzęk uda i podudzia, zimna i centkowana stopa, tętno na stopie niewyczuwalne, skóra chorej kończyny bardzo napięta i tkliwa.

2.B. Zakrzep żylny może być przyczyną zatoru płuc.

3.A. Prawidłowe jest stwierdzenie zakrzep żylny może być przyczyną wystąpienia zatoru płuc, dlatego wskazane jest bezwzględne przestrzeganie reżymu łóżkowego.

4.A. Właściwe jest ułożenia całej kończyny w pozycji uniesionej na szynie Brauna.

5.C. Zaburzenia w przyswajaniu witaminy K nie należą do czynników ryzyka zakrzepicy żył głębokich.
II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr5Uzasadnienie odpowiedzi:
Parkinsonizm, zespół charakteryzujący się drżeniem, sztywnością mięśni, akinezją i utratą odruchów postawnych. Jeśli nie można ustalić żadnej przyczyny, stan taki jest określany jako Parkinsonizm pierwotny.
(MSD Podręcznik Geriatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999r. str. 1286)

1.C. W pielęgnacji opisanego chorego zbędny jest chodzik gdyż pacjent z zaawansowaną chorobą Parkinsona ma kłopoty z chodzeniem (chód ma powłóczący) z jednoczesną trudnością utrzymania pionowej pozycji, chory jeżeli nie jest podtrzymywany ma tendencję do upadania w tył lub w przód

2.A. W związku z nietrzymaniem moczu znacznego stopnia w pielęgnowaniu tego chorego, z uwagi na dużą ranę odleżynową powinno się stosować cewnik Foley`a.

3.D. Z uwagi na trudności w przełykaniu pokarmów w odżywianiu chorego należy przestrzegać różnorodności składników pokarmowych podawanych w postaci półpłynnej.

4.A. W leczeniu płytkiej, zakażonej rany odleżynowej III stopnia, spośród wymienionych, najwłaściwsze jest oczyszczenie chirurgiczne, płukanie rany roztworem soli fizjologicznej, zakładanie opatrunków hydrożelowych, eliminację nacisku na ranę.

5.B. W leczeniu pierwotnego parkinsonizmu stosuje się leczenie objawowe połączone z podstawową aktywizacją psychoruchową.


II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr 6

Uzasadnienie odpowiedzi:
Nagłe lub ostre uszkodzenie ogniskowe mózgu w następstwie zmian naczyniowych np. krwotoku, zatoru i zakrzepu. W przebiegu udaru mogą pojawić się objawy porażenne, zaburzenia świadomości, zaburzenia mowy, niedowłady. Niedowład początkowo wiotki a potem spastyczny obejmuje połowę ciała.
(Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 32 ; 129

1.B. Charakterystycznym symptomem dla udaru mózgu jest porażenie połowicze ciała po stronie przeciwnej do półkuli gdzie wystąpiło uszkodzenie ogniskowe mózgu.

2.C. Ułożenie na plecach jest niekorzystne gdyż może być przyczyną nasilenia się spastyczności, a w przypadku zaburzeń połykania powiększa niebezpieczeństwo aspiracji.

3.D. W związku z wysiłkowym nietrzymaniem moczu II stopnia (mimowolne oddawanie moczu średnio nasilone) w pielęgnowaniu chorego powinno się stosować cewniki zewnętrzne (uridomy) lub duże wkładki urologiczne dla mężczyzn (kieszonki urologiczne).

4.A. W odżywianiu chorego należy przestrzegać regularności posiłków i podawania składników pokarmowych mających właściwości rozluźniające i zapobiegające zaparciom.

5.B. Przed wypisaniem chorego do domu powinno się poinformować rodzinę o umiejętnościach jakie chory odzyskał w procesie rehabilitacji oraz sposobach stymulacji potencjalnych możliwości chorego. Zapobieganie to nadopiekuńczości ograniczającej samodzielność chorego i w efekcie przemęczeniu bezpośrednich opiekunów.


II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr.7

Uzasadnienie odpowiedzi:
Zapalenie płuc opadowe (pneumonia hypostatica) rozwija się na podłożu zastoju w krążeniu płucnym, najczęściej w dolnej i tylnej części płuc, zwłaszcza u osób starszych, długo chorujących i przebywających przez długi czas w łóżku.
(Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 35
Chory z przemieszczonym złamaniem szyjki kości udowej odczuwa ból w pachwinie, ma skróconą, zrotowaną na zewnątrz nogę, która jest zbyt bolesna, aby nią poruszać. Głowa kości udowej może się wygoić jeśli jest stabilnie unieruchomiona (np. stabilizacja wewnętrzna z zastosowaniem gwoździ). Dementywnych nie chodzących chorych można leczyć zalecając leżenie w łóżku a następnie po ustąpieniu ostrych objawów bólowych przenoszenie na fotel.
(MSD Podręcznik Geriatrii, Urban & Partner, Wrocław 1999, str. 98)

1.A. W opisanym przypadku chora, z powodu trudności w oddychaniu, powinna leżeć w pozycji uniesionej lub półsiedzącej z dobrze podpartymi plecami i ramionami, z ustabilizowaną chorą nogą, z uwzględnieniem konieczności odciążenia okolicy kości krzyżowej i zabezpieczenia chorego przed zsuwaniem się w dół łóżka. Istotna, z uwagi na zagrożenie odleżynami, jest możliwie częsta zmiana pozycji.

2.A. W leczeniu zapalenia płuc w opisanym przypadku należy stosować farmakoterapię wspieraną gimnastyką oddechową i nacieraniem pleców rozgrzewającym olejkiem np. eukaliptusowo-mentolowym.

3.B. Z uwagi na stan chorej, odczuwanie silnego bólu przy zmianie pozycji i przeciwwskazania do siadania, do bezpiecznego wykonywania czynności higienicznych powinno się używać zintegrowanego systemu do higieny osobistej (wanna plus podnośnik dostosowany do pozycji leżącej).

4.B. W związku z ryzykiem rozwoju odleżyn (nietrzymanie moczu, unieruchomienie, podwyższona temperatura, wyniszczenie organizmu) w pielęgnacji chorej należy stosować jednorazowe pieluchy o kształcie anatomicznym, normalne zabiegi higieniczne, dynamiczny materac przeciwodleżynowy, w miarę możliwości zmiany ułożenia.
5.D. W związku z nietrzymaniem moczu II stopnia w pielęgnowaniu pacjentki powinno stosować się pieluchy anatomiczne lub duże wkładki urologiczne, normalne zabiegi higieniczne i zabezpieczenie pościeli jednorazowymi podkładami chłonącymi.

II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr.8

Uzasadnienie odpowiedzi:
Niewydolność serca prawokomorową cechuje zastój i nadmierne przepełnienie dużego układu żylnego, naczynia płucne słabo wypełnione, zmniejsza się ilość wydalanego moczu na skutek zatrzymania przez nerki wody i sodu.
Objawami niewydolności serca mogą być trudności w oddychaniu, sinica warg, tętno przyspieszone, niemiarowe i słabo wypełnione, nagromadzenie płynu w tkankach (obrzęki), zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych.
(Schiefele/Staudt,Dach: Pielęgniarstwo Geriatryczne, Urban & Partner, Wrocław 1998, str. 20
Hutner R.: Pielegniarstwo Specjalistyczne, Warszawa 1971, str.44)

1.A. Pozycja siedząca lub półsiedząca z dobrze podpartymi plecami i ramionami, z uwzględnieniem konieczności odciążenia okolicy kości krzyżowej i zabezpieczenia chorego przed zsuwaniem się w dół łóżka jest odpowiednim ułożeniem w opisanym przypadku.

2.B. Dieta chorego powinna być bezsolna z ograniczoną ilością przyjmowanych płynów.

3.C. W celu ograniczenia duszności i poprawy oddychania w zaostrzonej przewlekłej niewydolności krążenia (zastoinowej) stosuje się Tlenoterapię.

4.A. W leczeniu płytkiej, zakażonej rany odleżynowej II stopnia stosuje się oczyszczenie chirurgiczne, płukanie rany roztworem soli fizjologicznej, zakładanie opatrunków hydrożelowych, eliminację nacisku na ranę.

5.D. W pielęgnacji, w związku z nietrzymaniem moczu i stolca, najważniejsze jest jak najczęstsze usuwanie wydalin i staranna pielęgnacja skóry.

II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr 9

Uzasadnienie odpowiedzi:
Choroba Alzheimera jest to proces zwyrodnieniowy mózgu objawiający się klinicznie zespołem otępiennym. Dotyczy głównie ludzi w wieku podeszłym. Symptomy rozpoczynają się nagle, narastają w sposób powolny i są nieodwracalne. Charakterystyczne objawy to narastające zaburzenia pamięci, zdolności myślenia i zmysłu orientacji a w dalszym etapie zaburzenia osobowości i utrata podstawowych umiejętności psychomotorycznych.

1.D. Długotrwała koncentracja na nieistotnych szczegółach nie jest charakterystycznym objawem dla choroby Alzheimera.

2.A. Charakterystyczne dla objawów otępienia typu Alzheimerowskiego jest nagłe ich rozpoczęcie, postępujące, powolne narastanie i nieodwracalność.

3.B. Z uwagi na nieodwracalność objawów, które już wystąpiły, celem głównym postępowania terapeutycznego jest opóźnienie pogłębiania się symptomów choroby np. poprzez trening tych intelektualnych i ruchowych zdolności, które pacjent jeszcze posiada.

4.C. Opieka nad chorym z chorobą Alzheimera w warunkach domowych powinna polegać na włączaniu chorego w życie rodzinne i ćwiczeniu umiejętności, które chory jeszcze posiada.

5.D. W pielęgnacji, w związku z nietrzymaniem stolca, najważniejsze jest jak najczęstsze usuwanie wydalin i staranna pielęgnacja skóry.II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr.10

Uzasadnienie odpowiedzi:
Otępienie (demencja), obniżenie sprawności intelektualnej i krytycyzmu, osłabienie pamięci z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego , może mieć różne nasilenie, od nieznacznych zaburzeń pamięci aż do głębokich stanów amnezji. Zwykle łączy się z zaburzeniami emocjonalnymi
Zakres możliwych świadczeń określony jest w następujących aktach prawnych:
• Ustawa z dnia 26 marca 1997r.o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.),
• Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991r.o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91 poz. 408 z późn. zm.),
• Ustawa z dnia 29 listopada 1990r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 1998r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.)

1.B. W opisanym przypadku, z powodu stanu zdrowia opisanej osoby i braku możliwości zorganizowania właściwej opieki w miejscu zamieszkania najwłaściwsze jest skierowanie tego mężczyzny do Domu Pomocy Społecznej.

2.C. Powinny być przyznane usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, do czasu uzyskania miejsca w Domu Pomocy Społecznej zabezpieczą one podstawowe potrzeby,

3.D. Z uwagi na stan zdrowia, owrzodzenie żylaków podudzi i konieczność codziennej profesjonalnej pielęgnacji obok socjalnych usług opiekuńczych, powinny być przyznane specjalistyczne usług opiekuńcze, świadczone przez pielęgniarki.

4.A. Ponieważ opisana osoba najbardziej potrzebuje leczenia farmakologicznego i długoterminowej profesjonalnej pielęgnacji, najistotniejsza w opisanym przypadku jest kompleksowa, stała opieka lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej / rodzinnej

5.D. W opisanym przypadku najbardziej potrzebny jest zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, który umożliwia stacjonarną opiekę i pielęgnację takich chorych w okresie oczekiwania na miejsce w domu pomocy społecznej

II.
Klucz do oceny rozwiązanego zadania egzaminacyjnego nr11

Uzasadnienie odpowiedzi:

Zakres przysługujących świadczeń określony jest w następujących aktach prawnych:
• Ustawa z dnia 26 marca 1997r.o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.),
• Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991r.o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91 poz. 408 z późn. zm.),
• Ustawa z dnia 29 listopada 1990r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz. U. z 1998r. Nr 64, poz. 414 z późn. zm.)
1.A. Opisana osoba wymaga wsparcia I stopnia, gdyż charakteryzuje się lekkim ograniczeniem możliwości samodzielnej egzystencji. Przede wszystkim potrzebuje pomocy w lepszym odżywianiu się oraz okresowego nadzoru pracownika socjalnego, lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej, poradnictwa i edukacji prozdrowotnej. Jakakolwiek systematyczna instytucjonalna pomoc np. stała pomoc pieniężna czy usługi opiekuńcze pogłębią jeszcze bierność i niechęć do aktywności i przyjęcia na siebie odpowiedzialność za los swój i dziecka.

2. B. W związku z faktem, że opisywana osoba jest zabiedzona ale zdrowa przysługujące jej świadczenia zdrowotne będą realizowane w ramach pierwszego poziomu systemu ochrony zdrowia tj. w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej poprzez opiekę lekarza rodzinnego, lekarza ginekologa, pielęgniarki oraz położnej środowiskowo/rodzinnej.

3.C. W związku z faktem, że opisywana osoba jest zdrowa, Kasa Chorych zapewnia jej opiekę nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu, opiekę prenatalną nad płodem i opiekę nad noworodkiem.

4.A. W związku z faktem, że opisywana osoba jest zdrowa, Kasa Chorych, spośród świadczeń na rzecz zachowania zdrowia , zapobiegania chorobom i wczesnego wykrywania chorób, zapewnia jej przeprowadzenie okresowych badań profilaktycznych kobiet w ciąży.

5.B. Z wymienionych świadczeń zdrowotnych, opisana osoba powinna uzyskać nieodpłatnie, świadczenia z zakresu opieki nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem,
a)

12. Postawa partnerska wobec chorego zakłada, że:
a) należy zaniedbywać własne potrzeby dla wartości wyższego rzędu
b) nadrzędnym motywem jest słuzba Bogu poprzez pracę dla czlowieka
c) dorosłe życie stawia przed człowiekiem zadaniespełnienia wymogu użyteczności
d) chory jest strona w dialogu, w którym bierze się pod uwage jego opinie

13. Zmysłem, który najdłużej pozostaje nie zmieniony u osób w podeszłym wieku jest:
a) słuch
b) dotyk,
c) węch,
d) wzrok

14. Czynnikiem zabezpieczającym przed wypaleniem zawodowym jest:
a) depersonalizowanie podmiotów interakcji zawodowej
b) aktywne wyrażanie i analiza własnych uczuć
c) utrata zainteresowania sprawami innych
d) obniżenie zaangażowania zawodowego.

15. Sytuacja lekarza, w której musi dokonać wyboru pomiędzy 2 celami ocenianymi jednakowo negatywnie, np.; informować czy nie informować pacjenta o jego nieuleczlnej chorobie „ jest charakterystyczna dla:
a) konflilktu motywacyjnego typu unikanie – unikanie
b) konfliktu interpersonalnego,
c) konfliktu motywacyjnego typu przyciąganie - unikanie
d) konfliktu motywacyjnego typu przyciąganie – przyciąganie

16. W przypadku, kiedy chory po otrzymaniu negatywnych informacji dotyczących złego stanu zdrowia zaprzecza, niedowierza, rozbudowuje nierealne nadzieje, personel medyczny powinien;
a) umacniać tworzone przez chorego strategie
b) rozbijać tworzone przez chorego strategie
c) pozostać z boku na pozycji obserwatora i zachować dystans
d) minimalizować uczucia chorego.Uzasadnienie odpowiedzi nr 17


1.A. Kikuty udowe mają tendencję do nawykowego ułożenia uda w odwiedzeniu i zgięciu w stawie biodrowym. Dlatego też u amputowanych powyżej stawu kolanowego zaleca się jak najwcześniejsze i częste leżenie na brzuchu w ciągu dnia.


2.D. Bandażowanie należy prowadzić od chwili zaprotezowania. W późniejszych okresach, po zaprotezowaniu, kiedy z tych czy innych przyczyn inwalida przerywa noszenie protezy, bandażowanie należy kontynuować aby zachować odpowiedni kształt kikuta.

3.B. Usprawnianie rozpoczyna się w parę dni po zabiegu operacyjnym, kiedy chory przebywa jeszcze w łóżku. Niezależnie od kikuta (ułożenia, ćwiczeń, hartowania) konieczne jest podniesienie ogólnej sprawności. Nadciśnienie tętnicze nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń, należy przed zajęciami i po prowadzić kartę kontrolo ciśnienia i w zależności od wzrostu ciśnienia dobierać zestaw ćwiczeń.
Uzasadnienie odpowiedzi nr.18

1.B. Osiowym objawem ogniskowego uszkodzenia mózgu są niedowłady połowicze, w początkowym okresie wiotki, następnie mogą ulec uspastycznieniu.

2.B. Właściwa opieka urologiczna polega na zapewnieniu warunków odpływu moczu. Kobiety w przypadku zatrzymania moczu cewnikujemy 2-3 razy na dobę w warunkach ścisłej aseptyki.

3.B.Zakrzepy tętnic mózgowych spotyka się u osób w starszym wieku (60-80 lat) najczęściej w nocy. Początkowo napięcie mięśni jest obniżone, odruchy prawidłowe, odruch Babińskiego obecny.
Uzasadnienie odpowiedzi nr.19

1.D. Najczęstszą przyczyną krwotoków w tych przypadkach są tętniaki naczyń mózgowych, zagrażające ponownym wylewom w 2-gim lub 3-cim tygodniu choroby. Dlatego też obowiązuje szczególna ostrożność co do usprawniania czynnego. Ćwiczenia czynne należy wprowadzać dopiero po 4-rech tygodniach od zachorowania.

2.D. Przyczyna krwotoku podpajęczynówkowego są najczęściej tętniaki na tle wad wrodzonych. Rozpoznanie ustala się na podstawie obecności krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym, oraz ciężkiego stanu klinicznego.

3.C. Regulowanie czynności pęcherza przy zatrzymaniu moczu, cewnikowanie w razie potrzeby lub 2-3 razy na dobę, przy nietrzymaniu moczu- cewnik na stałe
Uzasadnienie odpowiedzi nr. 20

1.C. Udar mózgu oprócz niedowładu ruchowego i upośledzenia czucia powoduje również zaburzenia wyższych czynności nerwowych, zwłaszcza mowy, praksji i gnozji
2.B. Niemożność czytania to aleksja
3.D. Ustawienie stopy należy korygować butem z podwyższoną cholewką do pół roku od zachorowania, po 6-12 miesiącach można zastosować zaopatrzenie definitywne chorego w odpowiedni but i aparat stabilizujący.
Uzasadnienie odpowiedzi 21

1.B. Hemiplegia- podrażnienie połowicze w wyniku uszkodzenia organicznego mózgu. Przy uszkodzeniu lewej półkuli zawsze dochodzi do komplikacji prawostronnej zaś przy uszkodzeniu półkulo prawej dochodzi do komplikacji lewostronnej.

2.B. W hemiplegii prawostronnej spowodowanej uszkodzeniem lewej półkuli może dojść do zaburzeń mowy, ze względu na umiejscowienie w lewej półkuli mózgu ośrodka mowy.
3.A. Najważniejszą z metod usprawniania u osób z uszkodzeniem układu nerwowego jest kinezyterapia.

Uzasadnienie odpowiedzi 22


1.C. W czasie pobytu pacjenta z udarem zakrzepowym mózgu pielęgniarka musi uczestniczyć w jak najwcześniejszym uruchamianiu chorego. Należy zwiększyć aktywność chorego w zależności od stanu klinicznego. Jednym z powodów bezwzględnego opóźniania uruchamiania jest między innymi ostra zakrzepica żył głębokich. Uruchamiamy dopiero po uzyskaniu odpowiedniej równowagi przeciwzakrzepowej.

2.B. Niejednokrotnie pierwszym objawem niedotlenienia mózgu są nagłe powstania zaburzenia mowy typu motorycznego- dyzartia, mowa bełkotliwa. Następnie (nawet po kilku dniach) mogą wystąpić deficyty neurologiczne.

3.B. U chorych z porażeniem połowiczym dochodzi do zaburzenia czucia tylnej ściany gardła co usposabia do wystąpienia zachłyśnięć. Chorzy zgłaszają iż szczególnie zdarza się to w czasie spożywania napojów., dlatego należy zalecić chorym picie z łyżki, w małych ilościach lub przez słomkę. W ciężkich przypadkach wprowadza się karmienie przez sondę żołądkową.
Uzasadnienie odpowiedzi 23

Otępienie jest zespołem, jednostką diagnostyczną charakteryzującą się postępującym zanikiem funkcji korowych. W zespole otępiennym zaburzone są wyższe funkcje korowe- pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność oceny. Zespół tem pojawia się w chorobie Alzheimera, w chorobie naczyniowej mózgu itp.
1.A. U osób starych z zespołem otępiennym występują deficyty wzrokowe
w tym zmniejszone rozróżnianie barw. Trudność stanowi przede wszystkim widzenie barwy niebieskiej i zielonej. Należy w organizacji pomieszczeń, otoczenia pacjenta w możliwie jak największym stopniu używać kolorów czerwono-żółtych.

2. D. Deficyty wzrokowe charakterystyczne dla starych ludzi charakteryzują się między innymi zmniejszoną tolerancją na rażące światło. Należy więc w organizacji otoczenia osoby starej uwzględnić oświetlenie boczne, oświetlenie pola wykonywania zadań, matowe powierzchnie podłóg i mebli oraz unikanie powierzchni szklanych i winylowych które odbijają światło.

1. C. W zespołach otępiennych ze względu na stan kliniczny jak również mobilizacyjny do samoobsługi w usprawnieniu ruchowo-rehabilitacyjnym wykorzystujemy różne formy terapii zajęciowej.Uzasadnienie odpowiedzi nr 24


1.B. Wśród wielu objawów po udarze mózgu wystąpienie zaburzeń w sferze poznawczej u pacjentów uważane jest za niekorzystny czynnik prognostyczny co do powrotu pacjenta do samodzielności pochorobowej, oraz wprowadzania szerszej interdyscyplinarnej rehabilitacji.

2.B. U chorych po udarach mózgowych zwłaszcza prawostronnych (u chorego zaburzenia mowy) czynnikiem utrudniającym usprawnianie jest depresja, która utrzymuje się czasem bardzo długo i wymaga dodatkowego leczenia przeciw depresyjnego.

3.A. Chory na niedowład połowiczy prawostronny i jest zaburzony kontakt słowny, co może wstrzymać afazję. A więc udar dotyczy lewej półkuli mózgu, gdyż ośrodek mowy jest w dominującej półkuli, a u ponad 90% dominującą półkulą jest lewa.

25 Polityka rodzinna ujmowana jako polityka explicite oznacza:
a) zastosowanie instrumentów w ramach polityk szczegółowych, mających wpływ na warunki życia i funkcjonowanie rodzin
b) zastosowanie instrumentów adresowanych bezpośrednio do rodziny,
c) działanie podejmowane w przypadku dysfunkcji rodziny
d) świadczenia pomocy społecznej.

ODPOWIEDŹ
3 a
UZASADNIENIE
Polityka rodzinna ujmowana jako polityka explicite ( pośrednia) – jest to zastosowanie szerokiego zakresu instrumentów w działaniach podejmowanych w ramach polityk szczegółowych, mających wpływ na warunki życia i funkcjonowanie rodzin, np.; dotacje do cen, polityka mieszkaniowa, ograniczenie bezrobocia, pomoc zdrowotna, programy specjalne. Natomiast polityka implicite ( bezpośrednia – adresowana jest bezpośrednio do rodziny ( obejmuje świadczenia w związku z urodzeniem i wychowaniem dziecka, świadczenie pomocy społecznej, usługi społeczne. ( Autor Lucyna Frąckiewicz – Polityka społeczna Zarys wykładu wybranych problemów)

26. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za społeczny wówczas, gdy:
a) osoby podlegające temu obowiązkowi opłacą składki do NFZ w terminie i na zasadach określonych ustawą
b) osoby podlegające temu obowiązkowi zgłoszone zostaną do NFZ i opłacą składki w terminie i na zasadach określonych ustawą,
c) osoby podlegające temu obowiązkowi zgłoszone zostaną do NFZ
d) wszystkie odpowiedzi są nieprawidłowe

ODPOWIEDŹ
4b

UZASADNIENIE
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy osób objętych ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników. Obowiązek ten zgodnie z art.10 pkt.1 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia uważa się za spełniony po zgłoszeniu w NFZ i opłaceniu składki w terminie i na zasadach określonych ustawą.
27.
Ustrój zakładu opieki zdrowotnej oraz inne sprawy, nie uregulowane w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, określa:
a) statut
ODPOWIEDŹ
10 b
Uzasadnienie
Art.11.1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wskazuje, że ustrój zakładu opieki zdrowotnej oraz inne sprawy, nie uregulowane w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, określa statut.
28
Zasada „ solidaryzmu społecznego ‘ oznacza:
a) ponoszenie kosztów świadczeń zdrowotnych przez ogół ubezpieczonych, równy dostęp do świadczeń dla ubezpieczonych , składka ma charakter redystrybucyjny

Odpowiedź
11 d

Uzasadnienie:
Zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnych – system udzielania świadczeń zdrowotnych oparty jest między innymi na zasadach:
b) powszechności i obowiązkowości – objęcie ubezpieczeniem wg jednolitych zasad całego społeczeństwa,
solidaryzmu społecznego - ponoszenie kosztów świadczeń zdrowotnych przez ogół ubezpieczonych, równy dostęp do świadczeń dla ubezpieczonych, składka ma charakter redystrybucyjny, co oznacza, że młodzi, zdrowi, dobrze sytuowani płacą za starych, chorych i biednych, jest to swoista „umowa międzypokoleniowa”


29.
Promocja zdrowia według dokumentu „ Karta Ottawska „ oznacza:
a) proces umożliwiający każdemu człowiekowi zwiększenie oddziaływania na jego zdrowie w sensie jego poprawy i utrzymania,
b) proces mający na celu poprawę stanu zdrowia społeczeństwa
c) system kształcenia jednostek i społeczeństwa w zakresie utrzymania pełnej sprawności psychicznej, fizycznej i społecznej
d) Działania podejmowane przez służbę zdrowia i mające na celu poprawę lub utrzymanie pełnej sprawności psychiczne, fizycznej i społecznej

Uzasadnienie:
8 a
Jest to proces, którego celem jest pomoc każdemu człowiekowi w pozyskaniu większych możliwości wpływu na własne zdrowie. Służą temu nie tylko działania słuzby zdrowia ale odpowiedzialność za rozwinięcie działań promocyjnych spoczywa także na tych dziedzinach aktywności społecznej, które wywierają swój wpływ na zdrowy tryb życia i szeroko pojmowane dobre samopoczucie wszystkich członków społeczeństwa
Autor: J.B.Karski Organizacja ośrodka Promocji Zdrowia ( Warszawa 1994 r.)
10. Celem programu działań Wspólnoty Unii Europejskiej w obszarze zdrowia publicznego na lata 2003-2008 jest:
a) promocja zdrowia i zapobieganie chorobom, poprawa informacji i wiedzy ( budowa baz danych), zwiększenie zdolności szybkiego reagowania w sposób skoordynowany na zagrożenia zdrowotne
b) tworzenie jednolitych struktur organizacyjnych w krajach członkowskich
c) wprowadzenie jednolitego systemu finansowania usług
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe

ODPOWIEDŹ
10 a
UZASADNIENIE
WHO i EU są zainteresowane problematyką zdrowia i dziedzinami pokrewnymi. Podkreślają chęć współpracy w ulepszaniu zdrowia, redukcji liczby zgonów możliwych do uniknięcia i niepełnosprawności zmniejszającej aktywność jednostki, zapobieganiu chorobom i usuwaniu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Nie ingerują bezpośrednio w struktury i zasady ich organizacji aczkolwiek zapewnienie odpowiedniej jakości opieki jest jednym z priorytetowych celów ( dokument Ministerstwa Zdrowia opublikowany na stronach internetowych.)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 16 Paź 2009 17:55 
Offline

Dołączenie: 25 Sie 2009 16:57
Posty: 11
Kochane jesteście , dzięki , pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 16 Paź 2009 18:40 
Offline

Dołączenie: 01 Kwi 2009 18:09
Posty: 11
Na wszystkich jesiennych egzaminach dużo pytań ze specjalistyki powtarza się z wiosny. Zawsze to co najmniej 30 pytań do przodu... Stres ogromny ale ogólnie nie jest tak strasznie jak większość opisuje... Po to się tam jedzie, żeby zdać:-)) Tylko czytajcie dokładnie pytania, bo można sie przejechać na jednym słowie...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 17 Paź 2009 18:16 
Offline

Dołączenie: 30 Mar 2009 20:52
Posty: 147
chcialam zapytac czy to te pytania byly na egzaminie 14.10.2009 z dlugoterminowki?????


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 17 Paź 2009 18:22 
Offline

Dołączenie: 30 Mar 2009 20:52
Posty: 147
czy te pytania yly na egzaminie z dlugoterminowki 14.10.2009-????????????????????


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 17 Paź 2009 18:24 
Offline

Dołączenie: 30 Mar 2009 20:52
Posty: 147
test 180 pytan- od aktywne sluchanie


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 18 Paź 2009 00:14 
Offline

Dołączenie: 01 Kwi 2009 18:09
Posty: 11
NIE


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: egzamin z opieki dlugoterminowej 14.10.2009
PostWysłany: 13 Lis 2009 21:29 
Offline

Dołączenie: 26 Kwi 2009 19:39
Posty: 2
To nie są pytania z pazdziernika.Dużo pytań było z psychiatrii ,trochę powtórzyło się z wiosny-blok ogólny,były też pytania z pomocy społecznej.Pozdrawiam,mam to już za sobą. :D


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
AZ_Efusion by Frost/ayasha © 2007 White Fusion Skins
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group