:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Regulamin forum

1. To jest wyłącznie forum pielęgniarek i położnych.
2. Wyłączną odpowiedzialność za treść wypowiedzi ponosi jej autor.
3. Treść wypowiedzi nie może naruszać przepisów prawa.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: kontrakty pielęgniarskie
PostWysłany: 12 Mar 2009 21:40 

Dołączenie: 12 Mar 2009 21:32
Jestem pielęgniarką instrumentariuszką, obecnie zatrudniona w ramach umowy o pracę, ale zastanawiam się nad przejściem na kontrakt, tyle tylko, że moja wiedza dotycząca tej formy zatrudnienia jest żadna. Byłabym wdzięczna za każdą informację dotyczącą plusów i minusów tej formy pracy, od czego zacząć, kolejne kroki. Dodam, że mam licencjat, kurs kwalifikacyjny z pielęgniarstwa operacyjnego i 43 lata. :?:

Temat postu: Re: kontrakty pielęgniarskie
PostWysłany: 12 Mar 2009 22:16 
Administrator

Dołączenie: 26 Lis 2008 19:32
Rozumiem przez słowo kontrakt sytuację w której otwierasz własną działalność gospodarczą i podpisujesz umowę z dyrektorem szpitala.

Plusy:
pieniądze, pieniądze, pieniądze

ale
sama płacisz ZUS, Ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie OC itd

minusy:
krótko mówiąc tracisz wszystkie prawa pracownicze,

Musisz bardzo uważać na to co jest w umowie np sprawa urlopu, wynagrodzenia, odpowiedzialności materialnej, odpowiedzialności cywilnej itp.
Po upływie okresu obowiązywania umowy dyrektor nie ma żadnego obowiązku jej przedłużyć

Ze względu na wysokie koszty pracy w Polsce zaproponowana przez dyrekcję suma może się wydać oszołamiająca - jeśli zapłacisz minimalna składkę ubezpieczeniową, lecz wtedy możesz w przypadku choroby zostać bez środków do życia.

Pojedyncza osoba jest słabym partnerem dla ZOZ-u i trudno jej wynegocjować dobre warunki.Ale jeżeli np. wszystkie instrumentariuszki założą firmę to ich pozycja negocjacyjna rośnie.

PostWysłany: 13 Mar 2009 13:13 

Mniej więcej chodzi mi po głowie takie rozwiązanie. Wiem, że pielęgniarki w Grudziądzu zawierały umowy indywidualne, ale prawdę mówiąc nie wiem dlaczego wybrały taką formę a nie grupową. jest jeszcze jeden problem, otóż nie wszystkie instrumentariuszki są zainteresowane przejściem na kontrakty, część obawia się utraty właśnie praw pracowniczych i woli pozostać na dotychczasowych umowach o pracę. Pojawia się więc pytanie czy w jednej jednostce mogą obok siebie zgodnie funkcjonować dwie formy zatrudnienia. Nie ukrywam, że być może z racji wieku nie należę do gorących zwolenniczek kontraktów, ale też pociąga mnie możliwość godnego zarobku za ciężką pracę.

PostWysłany: 13 Mar 2009 15:35 
Administrator

Dołączenie: 26 Lis 2008 19:32
Mniej więcej tak to wygląda w większości przypadków. Raczej zgody nie będzie między etatowymi i kontraktowymi.
W umowie trzeba zabezpieczyć wszystkie swoje interesy. Pozdrawiam F-A

PostWysłany: 14 Mar 2009 19:06 

Napisałaś\eś(?) ;) że przy kontraktach są pieniądze, ale prawdę mówiąc trudno mi sobie wyobrazić jakieś konkretne. Nie wiem czy przykładowo negocjując ze szpitalem usługi na bloku operacyjnym brać pod uwagą stawkę godzinową, czy też od wykonanego zabiegu, jeżeli obecnie zarabiałabym powiedzmy 2500 zł., co jest w sferze marzeń przejście na kontrakty dałoby mi na czysto, orientacyjnie oczywiście, tyle samo, mniej czy dużo a może dużo dużo więcej. Jestem co z pewnością łatwo zauważyć całkowitym laikiem w sprawach finansowych i całe dotychczasowe życie zawodowe wiodłam na wygodnych umowach o pracę, a tu muszę się ubezpieczyć w ZUS, pewnie jakieś 800zł, ubezpieczenie OC jakieś 500zł, ubezpieczenie zdrowotne 18% od brutto i 18% podatku lub ryczałt, nie wiem czy dobrym tokiem podążam, więc czy gra warta świeczki. Popracuję sobie jeszcze jakieś 10 lat i poszukam ciepłej posadki, czy zgadzasz się? :P

PostWysłany: 26 Kwi 2009 09:19 

Dołączenie: 26 Kwi 2009 08:57
Witam!
Wszystko zależy od stawki którą wynegocjujesz z dyrekcją. Stawka godzinowa jest ok. Płacą niezależnie czy pracujesz czy masz akurat przerwę między zabiegami.
OC to koszt ok 200 zł.
A najniższy płacony ZUS (ok 800 zł) i tak jest przeważnie większy od tego co ci odprowadza pracodawca. Porównaj sobie ze swojego paska z wypłaty.
Tu masz szczegóły co do ZUS-u http://www.pit.pl/zus_przedsiebiorcow_2 ... 0sk%B3adek
A jak chcesz to możesz płacić większe składki.
Dobra księgowa ci wszystko wyliczy i zobaczysz przy jakiej stawce będzie ci się opłacać przejść na kontrakt.
Pozdrawiam

PostWysłany: 26 Kwi 2009 14:33 

Dołączenie: 27 Mar 2009 22:35
Sama jestem na kontrakcie jako operacyjna.....wiem czym to pachnie......Dobrze się zastanów......Wszystko zależy od kasy ,którą wynegocjujesz i warunków umowy........Pozdrawiam......

PostWysłany: 19 Mar 2011 14:47 

Dołączenie: 06 Sie 2009 09:19
kontrakty przy tych obecnych stawkach są ryzykowne , zależy skąd jesteś w warszawie stawki od 28- 40 zł wątpliwa opłacalność. korzystniej znaleźć coś dodatkowo na kontrakt bo płacisz tylko zdrowotne i podatek :)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość