:: Niezależne Forum Pielęgniarek i Położnych ::

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Oczekiwania względem OIPiP
PostWysłany: 26 Sie 2011 21:09 

Dołączenie: 08 Maj 2009 17:59
Ciekaw jestem opinii forumowiczów dotyczących następującej kwestii - Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych są swoistym organem, finansowanym z naszych poborów, obowiązkowym i kreującym naszą rzeczywistość, tak teraźniejszość, jak przyszłość. Jakie są Wasze oczekiwania względem pracy OIPiP? Czy macie jakieś oczekiwania względem ich pracy? Czego brakuje, czego jest może za dużo i co wymagałoby zmian? Jakie kierunki działań powinna podjąć OIPiP? Czy ich rola jest Waszym zdaniem znacząca, czy nie? I jakie są Wasze doświadczenia z korzystania z OIPiP? Czy w jakikolwiek sposób "odzyskujecie" pieniądze włożone w ich funkcjonowanie (refundacje, pomoc finansowa, itp.), bądź też korzystacie z ich dobrodziejstwa (konsultacje prawne, pomoc merytoryczna, biblioteka)? Ciekaw jestem opinii środowiska, jako że sam mam pewne zastrzeżenia związane z ich pracą.

Temat postu: Re: Oczekiwania względem OIPiP
PostWysłany: 27 Sie 2011 10:32 

Dołączenie: 24 Sty 2010 12:29
Moim zdaniem i zdaniem wielu innych (pielęgniarek i pielęgniarzy), OIPiP są niepotrzebnym tworem pasożytów utrzymujących się z zabranych nam pieniędzy!!! Kiedy opublikowano zarobki w izbach nasze niezadowolenie sięgnęło zenitu. Za co oni dostają TAKĄ kasę??? Celowość utrzymywania izb można łatwo sprawdzić. Wystarczy wprowadzić dobrowolność płacenia składek na pasożytów i od razu zobaczymy, które izby utrzymają się, a które nie. Z przyjemnością zapłacę składkę na izbę spełniejącą moje oczekiwania!!! Izby dbające o naszą grupę zawodową to fikcja!!!
Z powodu kilku zmian miejsca zamieszkania miałam okazję poznać działalność kilku izb i nasuwa się jeden wniosek - są niepotrzebne!!! Ludzie pracujący w nich to Ci, którzy nie poradzili sobie z ciężką pracą przy łóżku chorego i teraz chcą pokazać, jak w naszym zawodzie można zarobić duże pieniądze nie mając pojęcia o ciężkiej pracy!!!
Przykład współpracy z izbą:
Jadę prawie 100 km do izb, aby dokonać wpisu do prawa wykonywania zawodu o posiadaniu tytułu specjalisty. Kazano mi zaczekać na korytarzu. Czekam - ponad 30 min. W tym czasie słyszę plotkarską rozmowę i śmiechy 2 pań (zostawiły otwarte drzwi), kolejka interesantów na korytarzu rośnie. Kiedy łaskawie mogłam już wejść i wyjaśnić, w jakim celu przyjechałam słyszę odpowiedź: zostawić dokumenty i za tydzień do odbioru!!!! Tyle czasu potrzeba, żeby wpisać jedno zdanie??? Tak jest ze wszystkim!!!

Proponuję przeprowadzić sondę - Kto chce utrzymania OIPiP? Sama jestem ciekawa wyników.
BĘDĘ WSPIERAĆ WSZYSTKIE INICJATYWY, KTÓRE POZWOLĄ OBALIĆ TE "TOWARZYSTWA WZAJEMNEJ ADORACJI" :!: :!: :!:

PostWysłany: 27 Sie 2011 16:31 

Dołączenie: 16 Lip 2009 20:09
Wiolu mówisz i masz:
viewtopic.php?f=64&t=2882

PostWysłany: 29 Sie 2011 18:24 

Ciekawa opinia, chociaż przemawia bardziej za reformą OIPiP, aniżeli za ich likwidacją. Jak widzicie OIPiP w przyszłości? Jaką powinny pełnić rolę?

PostWysłany: 11 Wrz 2011 11:06 

Dołączenie: 12 Mar 2009 21:32
Witam wszystkich, należy przypomnieć, że jesteśmy wolnym zawodem i jako taki powinnyśmy mieć organizację taką jak IPiP, zarówno na szczeblu centralnym jak i regionalnym. Inną sprawą jest jakość usług i ich zakres świadczonych przez te instytucje. Uważam, że Izby powinny być dla nas a nie my dla Izb. To one, będące najbliżej nas powinny zbierać informacje dotyczące problemów pielęgniarek i położnych i realnie poszukiwać rozwiązań, jak np wycena świadczeń, zakres praw i obowiązków, wynagrodzenia zgodne z kwalifikacjami i wykształceniem, itp.

PostWysłany: 11 Wrz 2011 12:58 

Dołączenie: 01 Gru 2008 18:20
Piszesz ogólniki. Jak Twoim zdaniem powinny funkcjonować IPiP?
I rozwiązanie:.......................................
II rozwiązanie ...................................... itd.

PostWysłany: 12 Wrz 2011 19:05 

Kłopot w tym, że większość pracy OIPiP dotyczy reform na szczeblu ministerialnym (np. apele o poprawę jakości świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjenta, co należy czytać jako apel o poprawę sytuacji pielęgniarek w Polsce - podobne ogólniki są tu na porządku dziennym, przy czym w większości z nich posługujemy się chorym jak tarczą, po to, aby osiągnąć jakieś korzyści dla nas) - za mało czasu i wysiłku poświęca się sprawom pielęgniarek. Od paru dobrych lat OIPiP starają się o wprowadzenie możliwości odliczenia od podatku dochodowego składek na OIPiP z uwagi na trudną sytuację finansową pielęgniarek - dlaczego nikt nie myśli o zmniejszeniu wysokości składki na OIPiP, która wynosi, w przeliczeniu, mniej więcej 23 złote miesięcznie? Przecież to nielogiczne... Zaznaczam, że w kategoriach 35 lat pracy (od zakończenia studiów do emerytury) odprowadzamy do izb blisko 10 tysięcy złotych, z czego odzyskujemy część z racji szkoleń i, ewentualnie, zjazdów, sympozjów, czy studiów pomostowych. Już wkrótce typową formą kształcenia będą studia dzienne magisterskie (liczba osób zainteresowanych kształceniem pomostowym powinna teoretycznie maleć z każdym rokiem). Jakie argumenty przemawiają więc za składkami, dającymi izbom ponad milionowe dochody rocznie? Czy wizerunek pielęgniarki nie zostaje z roku na rok zubażany, kosztem lekarzy, czy nawet położnych, kojarzonych jak sądzę z zawodem po stokroć bardziej samodzielnym, niż nasz? Czy odpowiedzią na deficyt lekarzy (i rozwiązania ministerialne w rodzaju likwidacji stażu) nie powinno być poszerzenie kompetencji pielęgniarskich z podwyższeniem docelowo uposażenia? Mam wrażenie, że kierunek, w jakim zmierzamy, doprowadza do wtórnej służalczości w naszym zawodzie, w którym domagamy się więcej, bez wzbogacania faktycznie własnych umiejętności, czy kompetencji. Spoglądamy z zazdrością na Zachód, gdzie pielęgniarka kojarzona jest z fachowością, czy decyzyjnością, mając w głowie obrazek "bidulca", to jest pielęgniarek okupujących ławy sejmowe, wołających w imieniu pacjentów, a nie swoim własnym. I jeszcze jedno - poświęcamy obecnie blisko 8 lat życia na naukę swojego zawodu (magisterium plus specjalizacja) nie mając w zamian praktycznie żadnej samodzielności zawodowej, co moim zdaniem rodzi brak satysfakcji, poczucie niskiej wartości, czy niskie zainteresowanie zawodem ludzi młodych, tak kobiet, jak mężczyzn. Dla porównania - ratownik medyczny, po szkole policealnej, ma większe uprawnienia, niż my. W powstałej na forum sondzie większość z nas opowiada się za reformą OIPiP, ale by tego dokonać, trzeba mieć jakieś pomysły. Stąd zachęcam do pisania i przedstawiania własnych.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość